Back to Top

پیوند ها


اهمیت مناطق آزاد در دوره جدید تحریم‌ها


1397/09/20

گروه بنگاه‌ها : انجمن ژئوپلیتیک ایران با همکاری انجمن علمی و دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی میزبان رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری ارس برای بررسی نقش مناطق آزاد در دوره جدید تحریم‌ها بود.

در این جلسه مدیرعامل منطقه آزاد تجاری ارس با بیان اینکه به‌رغم تحریم‌ها، صادرات ۶ ماه اول سال جاری نسبت به ۶ ماه اول سال قبل افزایش داشته است، اظهار کرد: ما به دنبال این هستیم که مبادلات در این مناطق آزادتر شود. وی با اشاره به اینکه قوانین باید بازنگری شوند تا مناطق آزاد بتوانند اقتصاد پویا داشته باشند، گفت: در مناطق آزاد ورود کالا آزاد است؛ اما شرایط جدید و تحریم‌ها مناطق آزاد را شامل قوانینی کرده که در این مناطق هم ثبت سفارش صورت بگیرد. این در حالی است که باید جلوی بخشنامه‌های خودتحریمی را بگیریم و قبول کنیم مناطق آزاد ثبت سفارش لازم ندارند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن نریمان خاطرنشان کرد: نقش دیگری که مناطق آزاد در شرایط تحریم دارند، واردات هدفمند است. واردات مبتنی بر تامین مواد اولیه برای تولید یکی از این موارد است و برای جلوگیری از آثار مخرب تحریم باید واردات را مدیریت کنیم نه اینکه آن را محدود کنیم. نریمان با تاکید بر اینکه تعامل کشورها با واردات و صادرات همزمان شکل می‌گیرد، اظهار کرد: واردات نیاز به برنامه‌ریزی دارد و تامین مواد اولیه بسیار مهم است؛ ماموریت ویژه برای بخش‌های مختلف مناطق آزاد این است که شرایط واردات هدفمند یعنی واردات تجهیزات و تکنولوژی تسهیل شود. همچنین تسهیل و توسعه ترانزیت خارجی و عملیات بانکی صورت گیرد.
وی با اشاره به نظام ارزی در مناطق آزاد افزود: در نظام ارزی مناطق آزاد خرید و فروش همه ارزها در مقابل ریال با سایر ارزها و همه معاملات و نقل و انتقالات ارزی در مناطق توسط اشخاص حقیقی و حقوقی آزاد است؛ اما اخیرا بخشنامه‌هایی صادر می‌شود که با قوانین مناطق آزاد مغایر است. وی ادامه داد: علل اصلی شکل‌گیری این مناطق ایجاد شرایط ویژه در راه آزادی سرمایه، دانش و تکنولوژی در راستای تسریع توسعه صادرات محور و اشتغال‌زایی با جذب سرمایه خارجی در خارج از‌ مرزهای سرزمین اصلی بود و در حال حاضر ما می‌توانیم براساس تجربیات و ارتباطات با همسایگان، فعالیت‌های پرثمری داشته باشیم.
نریمان در ادامه گفت: همچنین یکی دیگر از آثار تحریم‌ها، سخت شدن مبادلات پولی و مالی است؛ ولی ما در قوانین مناطق آزاد تسهیلات خوبی برای ایجاد شعب بانک‌های خارجی داریم. وی عنوان کرد: خوشبختانه دولت تاکید دارد که در داخل کشور قوانین و مقررات عمومی بین‌المللی را که مغایر استقلال اقتصادی‌مان نیستند، پیاده‌سازی کند و نمونه آن‌ پیوستن به FATF است. این اقدام روابط اقتصادیایران را آسان‌تر می‌کند و در این صورت می‌توان از سرمایه‌های خارجی استفاده کرد. مدیرعامل منطقه آزاد تجاری ارس، نقش مناطق آزاد را نقش فرامنطقه‌ای و بین‌المللی این مناطق دانست و گفت: اگر به دنبال کاهش تاثیرپذیری اقتصاد ملی از فشارهای بین‌المللی هستیم، باید سهم کشورهای همسایه را در تجارت برون‌مرزی افزایش دهیم. در این میان مناطق آزاد به دلیل موقعیت جغرافیایی و وجود مرزهای زمینی و دریایی مشترک و کمی فاصله در دسترسی به کشورهای همسایه و وجود قوانین تسهیل‌کننده می‌تواند نقش عمده‌ای داشته باشد.

منبع : خانه معدن ایران


" اولین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی بهینه سازی معدنکاری و صنایع وابسته"
اطلاعیه كميته#طلا
از تمامي فعالان حوزه طلا دعوت بعمل مي آيدتا درصورت تمايل جهت حضور در اولين نشست كميته طلا خانه معدن ايران با شمارههاي٨٨٨٤٧٤٦٠ و٨٨٨٤٧٤١٧(دكتر اميني ومهندس عطايي پور )هماهنگي فرمايند.
کمیته بورس و سرمایه گذاری خانه معدن ایران برگزار می نماید
اولین کارگاه "آشنایی فعالین بخش معدن با ساختار و کارکردهای بازار سرمایه(بورس)"