Back to Top

پیوند ها


متوسط عمق اکتشاف معدنی کمتر از پنج متر


1397/09/17

ایرنا : معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه متوسط حفاری عمیق در جهان ۱۰۰ متر است، عنوان کرد: آمار اعلام شده در حالی است که در ایران هنوز در لایه‌های سطحی اکتشاف قرار داریم که به کمتر از پنج متر می‌رسد.

عباس گل محمدی در نشست خبری دومین همایش بین‌المللی و نمایشگاه تخصصی اکتشاف مواد معدنی افزود: برای توسعه اکتشافات معدنی لوازم و زیرساخت‌هایی نیاز است که تاکنون فقط برای مناطق خاصی از کشور فراهم بوده است. به گفته این مقام مسوول، تاکنون بیش از پنج میلیون متر حفاری برای ذخایر معدنی کشور انجام شده که در مقایسه با کشوری پیشرو در عرصه معدنی همچون استرالیا که سالیانه پنج تا ۶ میلیون متر حفاری دارد، ناچیز است.
وی تاکید کرد: در این پیوند ضروری است تا اعداد و داده‌های صحیح در وهله نخست داشته باشیم؛ با این وجود با توجه به بودجه‌ای که در اختیار سازمان زمین‌شناسی قرار گرفته کارهای قابل توجهی انجام شده است. به گفته گل محمدی، حفاری عمیق نیازمند وسایل و تجهیزاتی است که یکی از آنها استفاده از ژئوفیزیک هوایی است. این مسوول افزود: در سال‌های گذشته با همین امکانات محدود، منطقه دارای پتانسیل در چهار استان با عملیات ژئوفیزیک هوایی شناسایی شد.
وی تاکید کرد: برای تحقق این مهم باید در وهله نخست دانش‌ آن گسترش یابد و نهادهای توزیع‌کننده بودجه باید ارقام بودجه مناسبی برای سازمان زمین شناسی لحاظ کنند.
معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی افزود: امکانات کشور برای انجام اکتشافات عمیق معدنی کافی نیست و در این راستا نیازمند تخصیص بودجه بیشتر و گسترده شدن دانش آن هستیم.

منبع : خانه معدن ایران


" اولین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی بهینه سازی معدنکاری و صنایع وابسته"
اطلاعیه كميته#طلا
از تمامي فعالان حوزه طلا دعوت بعمل مي آيدتا درصورت تمايل جهت حضور در اولين نشست كميته طلا خانه معدن ايران با شمارههاي٨٨٨٤٧٤٦٠ و٨٨٨٤٧٤١٧(دكتر اميني ومهندس عطايي پور )هماهنگي فرمايند.
کمیته بورس و سرمایه گذاری خانه معدن ایران برگزار می نماید
اولین کارگاه "آشنایی فعالین بخش معدن با ساختار و کارکردهای بازار سرمایه(بورس)"